درباره نشریه

تاریخچه نشریه

فصلنامه پژوهشنامه بازرگانی از زمستان 1375 به منظور جهت‌دهی به مطالعات بخش‌های بازرگانی و اقتصادی و علمی-کاربردی کردن پژوهشهای مرتبط با این بخش‌ها، انتقال دانش و یافته‌های پژوهشی شروع به کار کرد. این فصلنامه بصورت منظم و در زمان مقرر تا کنون به چاپ رسیده است. در این میان مهمترین وظیفه این نشریه توجه به نیازهای بخش بازرگانی، صنعت، معدن و کمک به تجزیه و تحلیل مسائل این بخش، ارائه راه‌حل‌های علمی- کاربردی و بالابردن کیفیت علمی تحقیقات در این زمینه می‌باشد. ذکر این نکته ضروری است که براساس رسالت این مجله که همانا توجه به مسائل روز و آینده این بخش و گره‌گشایی از بخش بازرگانی، صنعت، معدن کشور می‌باشد، تولید علم کافی نبوده و قابل استفاده بودن و کاربردی بودن مقالات و توصیه‌های سیاستی یکی از نکات مورد تأکید در این فصلنامه می‌باشد. 

اعتبار علمی_ پژوهشی این نشریه طبق تاییدیه شماره 3/2910/825 مورخ 1379/12/10 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تایید شده و با همکاری علمی انجمن بازرگانی ایران منتشر می‌شود.

به منظور تسهیل اجرای امور نشریات علمی،از تاریخ 1398/02/09 طبق مصوبه شماره 11/25685 به جای دسته بندی نشریات به علمی- پژوهشی و علمی- ترویجی همه نشریات مشمول آیین‌نامه جدید با عنوان (‌نشریه علمی ) شناخته می‌شوند.


درباره نشریه

نشریه پژوهشنامه بازرگانی، فصلنامه ای با دسترسی باز (به متن مقالات) است که توسط موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی منـتشر می‌شود. در این نشریه از سیاست داوری تخصصی دو سو ناشناس در بررسی مقالات استفاده می شود. در این مجله از سیستم مشابهت یاب سمیم نور استفاده می شود. نویسندگان ملزم به گرفتن (سرویس گواهی اصالت متن) از سمیم نور بوده و نتیجه را به همراه مقاله در سایت بارگزاری نمایند. این نشریه در بررسی و انتشار مقالات علمی با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار  (COPE) می باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید. 


 

سیاست های مالی

هزینه های پردازش مقاله

بر اساس بخشنامه 40879 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تاریخ 24-2-1401 از مقالات پذیرفته شده این نشریه مبلغ 6000000 ریال (معادل 600 هزارتومان) دریافت خواهد شد.

 
هزینه اشتراک

نشریه پژوهشنامه بازرگانی به عنوان یک مجله الکترونیکی با دسترسی آزاد منتشر می شود، بنابراین هیچ هزینه اشتراکی برای مخاطبان وجود ندارد. 


سیاست های دسترسی باز و حق چاپ (کپی رایت)

نشریه پژوهشنامه بازرگانی، یک فصلنامه با دسترسی باز است به این معنی که دسترسی به تمامی مقالات این نشریه آزاد و رایگان است و مقالات بلافاصله پس از انتشار در وبسایت نشریه قابل دسترس خواهند بود. تمامی مقالات این نشریه تحت شرایط و معیارهای مجوز Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC-BY  4.0)  منتشر می شود و دارندگان مجوز فقط در صورت استناد به مقاله منتشر شده اصلی می توانند آثار را کپی، توزیع، نمایش و ایجاد کنند.

در این نشریه نویسندگان تمامی حقوق (کپی رایت) را برای محتوای مقالات به طور نامحدود حفظ می نمایند.

  


سیاست های اخلاقی انتشار 
 • نشریه پژوهشنامه بازرگانی در بررسی و انتشار مقالات، پیرو کمیته اخلاق نشر(COPE)  است و مطابق با قوانین اخلاقی با بالاترین استانداردهای اخلاقی مطابقت دارد.
 • نویسندگان در زمان ارسال مقاله باید تعهد دهند که مقاله آنها حاصل یک کار پژوهشی اصیل است و در جای دیگری به هیچ زبانی منتشر و یا برای بررسی به نشریه دیگری ارسال نشده است (برای اطلاعات بیشتر از اصول اخلاقی نشریه حتما صفحه اخلاق نشر را مطالعه نمایید).

برای کسب اطلاعات در مورد این موضوع در انتشار و دستورالعمل های اخلاقی، لطفاً به http://publicationethics.org مراجعه کنید.


برنامه زمانبندی انتشار

پژوهشنامه بازرگانی، به صورت دوماهنامه منتشر می شود و 6 شماره را در سال منتشر می کند. تمامی مقالات منتشر شده از ابتدا تا کنون در وب سایت اختصاصی نشریه در دسترس خواهد بود.


ویژگی های اصلی نشریه
 • عنوان کامل نشریه: پژوهشنامه بازرگانی
 • ناشر و صاحب امتیاز:موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی
 • زبان نشریه: فارسی همراه با چکیده انگلیسی
 • تاریخ تاسیس نشریه: 1392
 • دوره انتشار: فصلنامه
 • نوع انتشار: دسترسی باز   
 • وضعیت انتشار: فعال
 • شیوه داوری: داوری تخصصی دوسوناشناس 
 • قالب تمام متن مقالات: PDF و XML
 • مجوز انتشار و حق مولف:  Creative Commons Attribution License International (CC-BY  4.0)  
 • نرم‌افزار بررسی سرقت ادبی: مشابهت یاب سمیم نور 
 • اصول اخلاقی نشریه: نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیتۀ  اخلاق در انتشار(COPE) می باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب درآثارعلمی پیروی مینماید.
 • هزینه پردازش و انتشار مقاله: دارد (صفحه هزینه های بررسی مقالات را ببینید)